Skrypty JS

W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: O władzy w Kościele

GOSC.PL

dodane 21.11.2024 09:30

Czy władza w Kościele ma związek z demokracją i czy papież jest monarchą absolutnym?

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 47/2024
Gość Niedzielny

 

Marsz w krzywym lustrze [Przemysław Kucharczak]

Kto widział Marsz Niepodległości na żywo, z zaskoczeniem czytał i oglądał relacje z niego w największych polskich mediach. Jedna z redakcji w ogóle nie dostrzegła tysięcy rodzin z dziećmi, uśmiechniętych młodych i seniorów, a za to wyłowiła z ogromnego tłumu łysego młodzieńca z zaciśniętą pięścią. To jego wybrała jako jedyną ilustrację radosnego świętowania 106. rocznicy odrodzenia Rzeczpospolitej.

Przemysław Kucharczak przypomina „czarną legendę”, która od początku towarzyszyła warszawskiemu Marszowi Niepodległości. „Wszystko dlatego, że patriotyzm kojarzy się z prawą częścią sceny politycznej – ocenia dziennikarz Gościa.

Czego nie może papież [rozmowa z ks. Michałem Siennickim]

Czy władza w Kościele ma związek z demokracją, czy biskup Rzymu jest monarchą absolutnym, czy jeden biskup może coś kazać innemu biskupowi? Na te i inne pytania odpowiada prawnik, ks. dr Michał Siennicki SAC w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem. „Papież w Kościele jest władcą absolutnym. Jednak władza Piotra pochodzi od Chrystusa, więc papież nie może działać bez ograniczeń. Ojciec Święty i biskupi poruszają się w przestrzeni jasno wskazanej przez Chrystusa. Mamy Tradycję, mamy objawienie Boże, mamy przykazania i prawo – i to jest ta przestrzeń, w której się poruszamy. Czy papież może zarządzić, że teraz będziemy odprawiać nie na chlebie i winie tylko na coca-coli? Nie może, bo to jest z objawienia Bożego, mamy to w Piśmie Świętym. Sobory zatwierdziły, że to jest materia eucharystyczna – koniec, kropka” – mówi ks. dr Siennicki. Nasz rozmówca wyjaśnia również precyzyjnie strukturę władzy w diecezjach i uczula na odróżnienie tytułów honorowych od tych dających praktyczną władzę.

Powrót zapomnianej choroby [Agnieszka Huf]

Niepokojącym zjawiskiem, które można zobserwować w ostatnich latach, jest nasilenie występowania chorób, które wydawały się zupełnie zwalczone już pół wieku temu. Niedawno sporo mówiło się o powrocie odry, w tym roku ze szczególnym nasileniem zaatakował krztusiec, zwany dawniej kokluszem, choroba bodaj jeszcze bardziej niebezpieczna. Przyczyny powrotu zapomnianych chorób analizuje Agnieszka Huf. Okazuje się, ze zdaniem specjalistów, jedną z przyczyn tego zjawiska jest „moda” na rezygnację przez wielu rodziców ze szczepienia dzieci podstawowym schematem szczepień obowiązkowych.

Kto będzie rządził Niemcami? [Andrzej Grajewski]

Czasy przewidywalnych, długich rządów niemieckich kanclerzy skończyły się bezpowrotnie. Upadek tamtejszej rządzącej koalicji spowodował poważny kryzys u naszego zachodniego sąsiada. Możliwe scenariusze rozwoju sytuacji analizuje Andrzej Grajewski. Jego zdaniem najbardziej prawdopodobne jest utworzenie nowej koalicji wokół lidera CDU Friedricha Merza, który zapewne w kampanii wyborczej przed przedterminowymi wyborami skupi się na sprawach gospodarczych. Jego zwycięstwo nie jest jednak pewne, bo bardzo poważną siłą dysponują ugrupowania kontestujące rządzący od dziesięcioleci układ polityczny, zwłaszcza prawicowa AfD. Jej dojście do władzy oznaczałoby, że Niemcy stałyby się państwem nieprzewidywalnym.

Nowi przed tronem Boga [ks. Adam Pawlaszczyk]

W tysiącletniej bazylice św. Bartłomieja w Rzymie istnieje Sanktuarium Nowych Męczenników XX i XXI wieku. Reportaż z tego niezwykłego miejsca napisał ks. Adam Pawlaszczyk. „Osiem minut. Dokładnie tyle trwa film, który przy zwiedzaniu muzeum ogląda się na początku trasy. Głos Jana Pawła II brzmi przejmująco, trudno sobie wyobrazić lepsze wprowadzenie w temat: „Pokolenie, do którego należę, znało horror wojny, obozów koncentracyjnych, prześladowań. (…) Doświadczenia II wojny światowej i lat następnych skłoniły mnie do rozważenia z wdzięcznością i uwagą świetlanego przykładu tych, którzy od początków XX wieku aż do jego końca doświadczyli prześladowań, przemocy, śmierci za wiarę i za swoje postępowanie inspirowane prawdą Chrystusową” – pisze redaktor naczelny Gościa.

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół