Skrypty JS

W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: o najnowszej encyklice papieża Franciszka na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa

Redakcja

|

GOSC.PL

dodane 30.10.2024 14:00

W numerze przeczytamy także o dramacie rodziców, których dzieci porzuciły wiarę.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" 44/2024
Gość Niedzielny

 

Czym jest świętych obcowanie? [Franciszek Kucharczak]

Można powiedzieć, że świętych obcowanie to miłość trwająca między tymi, którzy są tu, i którzy są tam, niezależnie od tego, czy oni są już w niebie, czy jeszcze w czyśćcu. Przebywający w czyśćcu modlą się za nas, ale potrzebują też naszego wsparcia. Zaangażowanie świętych w nasze życie zawsze prowadzi do wzmocnienia wiary tych, którzy doświadczają ich wstawiennictwa – pisze Franciszek Kucharczak. W obcowaniu świętych chodzi więc nie tylko o aktywność świętych w niebie i nie tylko o modlitwy – konkluduje dziennikarz „Gościa”.

Odeszli. I co dalej? [Agnieszka Huf]

Najpierw jest niedowierzanie. Jak to – nasze idealne dziecko, które od małego prowadziliśmy do kościoła, uczyliśmy modlitw, mówi nam, że nie wierzy w Boga? Albo że zamierza przeprowadzić się do chłopaka czy dziewczyny i żyć bez ślubu? Albo oznajmia, że jest osobą homoseksualną? Po szoku przychodzi smutek, żal po niespełnionych nadziejach, a zaraz potem pojawia się pragnienie znalezienia winnych – w złym towarzystwie, social mediach, a najbardziej w sobie. Gdzie popełniliśmy błąd? W końcu jednak musi paść pytanie: co dalej? – rozpoczyna swój tekst o coraz częściej spotykanych w rodzinach sytuacjach Agnieszka Huf. Psychoterapeuci, z którymi rozmawiała dziennikarka „Gościa”, doradzają, żeby rozpocząć od wysłuchania dziecka, aby jak najlepiej poznać, co czuje, co myśli, dlaczego tak wybiera. „Jeśli będziemy słuchali, to może będzie szansa, że i my zostaniemy wysłuchani” – dodają. „Rodzice są obrazem Boga dla dzieci. Jeśli okażą dziecku miłość pomimo tego, że nie akceptują jego decyzji, pokazują mu Boga, który kocha pomimo grzechu” – dodaje bp Artur Ważny.

Pokoju szybko nie będzie [Andrzej Grajewski]

Reklamowany przez prezydenta Ukrainy jako kluczowy dla zakończenia wojny tzw. Plan zwycięstwa nie uzyskał wsparcia Zachodu. Jakie mogą być tego konsekwencje dla perspektyw zakończenia wojny? Andrzej Grajewski analizuje nie tylko ukraińskie propozycje i brak entuzjazmu dla nich w państwach Zachodu, ale zastanawia się również nad pomijaniem Polski w tych negocjacjach. Za kluczową przyczynę fiaska ukraińskiego planu uważa fakt, że są to – jak pisze – „stare treści w nowym opakowaniu”. W dodatku do ich przedstawienia doszło w specyficznej sytuacji przedwyborczej w Stanach Zjednoczonych. Dopiero nowy prezydent USA ukształtuje politykę Zachodu wobec Ukrainy i wobec wojny – ocenia Andrzej Grajewski.

W pułapce fałszywej tożsamości [Piotr Legutko]

Poruszające świadectwo nawróconego celebryty omawia Piotr Legutko. Oli London, zakompleksiony chłopiec z małego angielskiego miasteczka, obiekt drwin kolegów i braku zrozumienia rodziców, chce zmienić się za wszelką cenę. Kreuje się na… gwiazdę popularnego na Zachodzie koreańskiego popu. Zmienia swój wygląd na życzenie menedżerów, przechodzi 32 operacje plastyczne, a w końcu rozpoczyna próbę zmiany płci. Jego pozorny sukces (40 mln odsłon na YouTube) przebiega równolegle z rozpadem jego osobowości. Osobiste nawrócenie, które przeżył, sprawiło, że porzucił wykreowany przez siebie świat i napisał książkę, w której przedstawił swoją historię jako przestrogę dla innych. Piotr Legutko zauważa, że w wielu krajach na Zachodzie zauważono wreszcie, jakie zagrożenia niesie ze sobą ideologia gender. W Anglii, Finlandii i Szwecji widać zdecydowany odwrót od radykalnego ingerowania w płeć biologiczną dzieci. Lepiej późno niż wcale – konkluduje.

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół