Skrypty JS

W najnowszym „Gościu Niedzielnym”: Czym jest zdrowa religijność?

dodane 20.06.2024 10:02

W pierwszym odcinku naszego cyklu wakacyjnego zapraszamy do Chorwacji, na wzgórze, gdzie aniołowie przenieśli dom z Nazaretu.

W najnowszym "Gościu Niedzielnym" nr 25/2024
Gość Niedzielny

 

Komisja Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski opublikowała dokument „O właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności”. Wyszczególniono w nim najczęściej popełniane błędy. Jako pierwsze z wypaczeń wskazano zsekularyzowanie chrześcijaństwa, czyli zeświecczenie, a jako drugie – wypaczenie gorliwości. „Z wszystkiego, co nie jest Bogiem, człowiek potrafi zrobić sobie bożka – nawet z form kultu. Błąd ten pojawia się np. wtedy, gdy chrześcijanin źródło skuteczności modlitwy widzi nie w łasce Bożej, ale w spełnieniu konkretnych praktyk modlitewnych w określony sposób i w określonej ilości” – pisze Franciszek Kucharczak.

Polacy sprawdzają się w trudnych warunkach. Jestem pewny, że w razie zagrożenia staniemy do walki – zapewnia gen. Roman Polko w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim. Były szef GROM bardzo krytycznie ocenia postawę komendanta Straży Granicznej podczas ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej, gdy zginął polski żołnierz, a dwaj inni zostali aresztowani za oddanie strzałów ostrzegawczych. „Żołnierze nie mają tam odpowiedniego wyposażenia do walki bez użycia broni palnej. Są też szkoleni do czegoś innego. Za żołnierzy odpowiada dowódca. Tym dowódcą był komendant Straży Granicznej. Nie zapewnił im ani wyposażenia ani przeszkolenia tylko sfilmował ich i złożył na nich donos” – denerwuje się były szef GROM-u. – „Również dowódca ich brygady pancernej zawiódł. Jego obowiązkiem jest bronić własnych podwładnych i nie dopuszczać do takich sytuacji jak ich upokarzanie czy stawianie im zadań, do których nie są przygotowani. Powinien tak zrobić nawet za cenę własnego stanowiska” – dodaje gen. Polko.

W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia Krakowie odbyła się beatyfikacja ks. Michała Rapacza, kapłana nazywanego „pasterzem na trudne czasy i męczennikiem czasów komunizmu”. Zamordowany w 1946 r. przez komunistów duchowny uchodzi za pierwszego w kolejności chronologicznej męczennika Kościoła w PRL. Sylwetkę błogosławionego przybliża Magdalena Dobrzyniak. Wspomnienie liturgiczne bł. Michała Rapacza obchodzone będzie 12 maja.

Na początku kwietnia zrobiło się głośno o tragicznym wydarzeniu w Rabce: na kobietę i małe dziecko spadło drzewo. Na miejscu zjawiły się służby ratownicze i ksiądz. Doszło do nie do końca zrozumiałego konfliktu między kapłanem a jednym z policjantów. Policjant w mediach społecznościowych ostro skrytykował księdza. „Stwierdziłem, że to nie miejsce i czas na jego sakramenty. (…) Dla niego nie liczył się płaczący ojciec, tylko jego czary” – pisał policjant, który nazwał też sakramenty gusłami. Do męża i ojca ofiar dotarła Agata Puścikowska. Okazało się, że jest on katolikiem i postawa policjanta go oburzyła. Nasza dziennikarka zbadała jak w innych tragicznych sytuacjach wygląda współpraca księży i służb. Okazuje się, że na szczęście do konfliktów nie dochodzi prawie nigdy. „Większość ludzi, nawet jeśli nie prowadzi szczególnie zaangażowanego życia religijnego, rozumie, że moment poważnego wypadku jest czasem granicznym i nie wolno tutaj przedkładać osobistych niechęci nad prawo człowieka do posługi kapłańskiej” – konkluduje Agata Puścikowska.

Zainspirowani wyprawami Piera Giorgia Frassatiego, który często modlił się w górach, dziennikarze „Gościa Niedzielnego” ruszyli do europejskich sanktuariów znajdujących się zdecydowanie… nad poziomem morza. Do tętniących życiem i ważnych dla lokalnych katolickich wspólnot miejsc w górach, czasem na postrzępionych szczytach wysokich Alp i na zielonych wzgórzach, gdzie ludzie szukają wyciszenia i modlitwy. W pierwszym odcinku wakacyjnego cyklu Marcin Jakimowicz zabiera czytelników na wzgórze Trsat w chorwackiej Rijece, gdzie – zgodnie z miejscową tradycją – aniołowie przenieśli dom Matki Bożej z Nazaretu, zanim trafił on do Loreto.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół