Skrypty JS

W najnowszym Gościu: Europa według Schumana

dodane 01.07.2021 10:03

Czy demokracja antychrześcijańska jest, jak twierdził pomysłodawca zjednoczonej Europy, karykaturą zmierzającą do pogrążenia się w anarchii?

Gość Niedzielny 26/2021
Gość Niedzielny

 

A także:

Wyścig zbrojeń [Maciej Kalbarczyk]

Tematem najnowszego Gościa Niedzielnego jest rosnąca odporność na antybiotyki. Według WHO w 2050 r. liczba zgonów z powodu infekcji wywołanych przez bakterie oporne na antybiotyki przekroczy 10 mln rocznie. Szacuje się, że co piąty z tych preparatów jest przepisywany niepotrzebnie. Maciej Kalbarczyk analizuje zjawisko nadużywania tych leków i szuka odpowiedzi na pytanie, czy można temu zapobiec.

 

Ofiary wyzwolicieli [Beata Zajączkowska]

Z rąk żołnierzy Armii Czerwonej zginęło ponad sto sióstr elżbietanek. Przez całe dziesięciolecia o tych zbrodniach nie można było głośno mówić. Papież Franciszek uznał właśnie męczeństwo s. Paschalis Jahn i jej dziewięciu towarzyszek, których beatyfikacja odbędzie się we Wrocławiu. Beata Zajączkowska  przypomina ich dramatyczną historię i zastanawia się, jakie przesłanie męczennice zostawiają współczesnym elżbietankom.

 

Coś pięknego! [Marcin Jakimowicz]

Siostry karmelitanki z Gniezna przed kilku laty przygotowały płytę z pięknie wyśpiewanymi hymnami św. Jana od Krzyża i św. Teresy Wielkiej. Teraz szykują się do wydania kolejnego albumu: „Powiernik Tajemnic Boga”, poświęconego św. Józefowi. Autorkami tekstów są w większości same karmelitanki, a kompozytorami muzyki m.in. Paweł Bębenek, Piotr Pałka i Jakub Tomalak. O tym, skąd u sióstr żyjących za klauzurą pojawił się pomysł wydania kolejnej płyty i jak wyglądają prace nad albumem, pisze Marcin Jakimowicz.

 

Zraniony, nigdy nie przestanę kochać [Franciszek Kucharczak]

Kilka dni temu w Choroniu niedaleko Częstochowy poświęcony został klasztor „Światłość Najświętszego Oblicza”. To pierwszy w Polsce dom wspólnoty Małych Braci Baranka. Żeńska gałąź tej wywodzącej się z Francji wspólnoty obecna jest w Polsce już od dwudziestu lat. Teraz swój „Mały klasztor” ma także trzech braci – wszyscy pochodzą z Francji. O niezwykłym charyzmacie wspólnoty, prostym życiu z Opatrzności i miłości, która promieniuje od Małych Braci pisze Franciszek Kucharczak.

 

Teraz nie mom nic [Barbara Gruszka-Zych]

19 czerwca we wsi Nowa Biała ogień strawił całkowicie lub częściowo 70 budynków mieszkalnych i gospodarczych na 25 posesjach. Od 30 lat tak wielkiego pożaru nie było nie tylko w Polsce, ale i w Europie. W szczytowym momencie akcji ratowniczej z żywiołem walczyło 108 oddziałów, czyli ponad 500 strażaków. Barbara Gruszka-Zych odwiedza Nową Białą kilka dni po pożarze i opowiada o ludzkich dramatach, ale także cudach, które wydarzyły się w ten straszny wieczór. – Godają, że jakby ksiądz nie wyszedł z Panem Jezusem, toby cała wieś się spaliła – cytuje jedną z mieszkanek spalonej wioski.

 

Pieniądze to nie wszystko [Bogumił Łoziński]

Projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych złożyli w Sejmie przedstawiciele NSZZ Solidarność. Przewiduje on, że kobieta będzie mogła przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, a mężczyzna 40, nawet jeśli nie osiągną obecnie obowiązującego wieku emerytalnego. Trzeba będzie jednak spełnić pewne warunki. Bogumił Łoziński analizuje skutki, jakie dla budżetu państwa i dla samych pracowników może przynieść wprowadzenie takiej formy emerytur.

 

Możecie odejść, córeczki [Agnieszka Huf]

Zosia i Antosia Golonka, bliźniaczki z Puław, cierpiały na genetyczną chorobę, nieuchronnie prowadzącą do śmierci. Ich rodzice wiedząc, że dodać dni do życia swoich dzieci, postanowili dodać życia do ich dni i sprawić, żeby były tak szczęśliwe, jak to tylko możliwe. Przez prawie 11 lat Golonkowie „zarażali radością”, w końcu jednak przyszedł czas na najtrudniejszy egzamin – rodzice musieli pozwolić córkom odejść do lepszego Życia. Poruszającą opowieść mamy dziewczynek przytacza Agnieszka Huf.

 

Sługa Boży i jego Europa [Jakub Jałowiczor]

Papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana, zmarłego w 1963 r. premiera Francji nazywanego ojcem integracji europejskiej. . „Moja idea nie polega na tym, aby połączyć kraje w celu stworzenia superpaństwa” – tłumaczył polityk. Schuman naprawdę był głęboko wierzącym człowiekiem. Inspirował się duchowością św. Benedykta, w młodości rozważał wstąpienie do założonego przez niego zakonu. Pod wpływem przyjaciół nie zrobił tego, ale do końca życia zachował celibat. Niemal codziennie chodził na Mszę św. Całe europejskie przedsięwzięcie opierał na chrześcijańskich podstawach. Jakub Jałowiczor przypomina, jakie idee przyświecały twórcy zjednoczonej Europy i wyjaśnia, co sprawiło, że współczesna Unia Europejska tak daleko odeszła od tych ideałów.

 

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół