Skrypty JS

W najnowszym Gościu: liczba ludności w Polsce spada

dodane 23.06.2021 15:00

Czy sprawdzi się prognoza, że za 30 lat będzie nas mniej o 4,4 miliona?

Gość Niedzielny 25/2021
Gość Niedzielny

 

A także:

Polityka dzietności [Bogumił Łoziński]

O konieczności prowadzenia polityki prorodzinnej, której zasadniczym celem ma być zwiększenie liczby narodzin dzieci, mówi się w Polsce od ponad 30 lat. Niektóre rządy podejmowały na tym polu działania, ale bez rezultatów. Na ogół były to tylko działania punktowe, nieskoordynowane. Kryzys demograficzny, w jakim znalazła się obecnie Polska, jest tak głęboki, że być może jest to już ostatni moment na podjęcie skutecznych działań. Wydaje się, że rząd to rozumie. Świadczy o tym projekt Strategii Demograficznej 2040 ogłoszony 17 czerwca. Bogumił Łoziński analizuje rządowe zapowiedzi i rozmawia z Barbarą Sochą, pełnomocnikiem rządu ds. polityki demograficznej, wiceministrem w resorcie rodziny i polityki społecznej o czynnikach, które negatywnie wpływają na dzietność i idealnym obrazie rodziny według Polaków.

 

Ślady Boga [Franciszek Kucharczak]

Od samego początku chrześcijanie pielgrzymowali do Rzymu. Nie chodziło o groby apostołów. – Czcimy nie prochy, ale miłość do Jezusa, która spaliła tych ludzi – zauważa ks. dr Arkadiusz Nocoń, pracownik watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Franciszek Kucharczak opowiada o miejscach pochówku świętych Piotra i Pawła – wyjaśnia, skąd wiemy, że właśnie tam spoczęły szczątki apostołów i dlaczego Kościół czci relikwie świętych.

 

Będzie gorąco! [Marcin Jakimowicz]

Czworo młodych ludzi z bielskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji Cyryla i Metodego wyjeżdża na rok do Ghany, aby tam prowadzić dzieła ewangelizacyjne. W czasie, gdy młodzi omijają kościoły szerokim łukiem, czworo ich rówieśników zamierza poświęcić 12 miesięcy na dzielenie się doświadczeniem żywego Boga. Marcin Jakimowicz rozmawia z nimi przed ich wylotem, pytając o plany, obawy i radości związane z misją.

 

Niezapomnianym z Michniowa [Andrzej Grajewski]

12 lipca w Michniowie zostanie otwarte Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Tego samego dnia 1943 roku, podczas trwającej 12 godzin pacyfikacji Niemcy zamordowali tam 95 mężczyzn, 5 dzieci i 2 kobiety. 23 mężczyzn zastrzelono, pozostałych spalono żywcem w stodołach. Po akcji odwetowej podjętej przez polskich partyzantów Niemcy wrócili do wsi, gdzie zabili wszystkich obecnych tam, pozostałych przy życiu mieszkańców. Teraz miejsce tej tragedii ma upamiętniać wojenną tragedię setek polskich wsi.

 

Brat tu jest [Barbara Gruszka-Zych]

W wakacyjnym cyklu „Gość Niedzielny” zaprasza do miejsc, w których swój ziemski żywot kończyli żyjący na polskiej ziemi święci i błogosławieni – m. in. św. Jadwiga Śląska, bł. ks. Michał Sopoćko, bł. ks. Jerzy Popiełuszko czy sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Pierwszy odcinek cyklu poświęcony jest św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu, który zanotował kiedyś: „„Im więcej kto opuszczony, z tym większą miłością służyć mu trzeba, bo samego Pana Jezusa zbolałego w osobie tego ubogiego ratujemy”. Barbara Gruszka-Zych oprowadza czytelników po krakowskim przytulisku, w którym żył z bezdomnymi i z którego odszedł do życia wiecznego.

«« | « | 1 | » | »»
przewiń w dół