Dziennikarze "Gościa Niedzielnego" - kontakt

dodane 28.05.2011 13:51

Zespół „Gościa Niedzielnego” tworzy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce. Dziennikarze z głównej siedziby redakcji mieszczącej się w Katowicach piszą artykuły o wierze, życiu Kościoła, opracowują analizy społeczno-gospodarcze, omawiają kwestie naukowe i kulturalne, przygotowują reportaże z różnych ciekawych miejsc w Polsce i na świecie.

Redaktor naczelny

  ks. Marek Gancarczyk

(ur. 1966) – redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. Absolwent Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 16 maja 1992 roku. Przez cztery lata był wikariuszem w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku-Niedobczycach. W roku 1996 ks. otrzymał nominację na redaktora naczelnego miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”. W listopadzie 2003 roku został redaktorem naczelnym „Gościa Niedzielnego”. Jest laureatem dziennikarskiej nagrody „Totus” (2004) oraz nagrody „Ślad” (2008).

 

Zastępcy redaktora naczelnego

  Ks. Tomasz Jaklewicz

(ur. 1967) - zastępca redaktora naczelnego "Gościa Niedzielnego", kierownik działu "Kościół". Ksiądz archidiecezji katowickiej od 1992 roku, doktor teologii dogmatycznej. Pracuje w „Gościu” od 2004 roku.
Obszar specjalizacji:
teologia zwłaszcza dogmatyka i ekumenizm, Kościół, duszpasterstwo
Kontakt:
tomasz.jaklewicz@gosc.pl

 

 

Andrzej Grajewski

(ur. 1953) – zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu "Świat”. Doktor nauk politycznych, historyk. Od czerwca 1981 pracuje w redakcji tygodnika „Gość Niedzielny”. Autor wielu publikacji prasowych i 5 książek.
Obszar specjalizacji:
najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.
Kontakt:
 

  Bogumił Łoziński

(ur. 1964) – zastępca redaktora naczelnego i kierownik działu "Polska”. Dziennikarz, pracował m.in. w Katolickiej Agencji Informacyjnej jako szef działu krajowego, oraz w „Dzienniku” jako dziennikarz i publicysta. Wyróżniony Medalem Pamiątkowym Prymasa Polski (2006) oraz tytułem Mecenas Polskiej Ekologii w X edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego „Przyjaźni środowisku” (2009). Ma na swoim koncie dziesiątki wywiadów z polskimi hierarchami, z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem na czele, a także z kard. Josephem Ratzingerem (2004) i prof. Leszkiem Kołakowskim (2008). Autor publikacji książkowych, m.in. bestelleru „Leksykon zakonów w Polsce”. Żonaty, czworo dzieci. Hobby: piłka nożna, lekkoatletyka, żeglarstwo.
Obszar specjalizacji:
tematyka religijna, światopoglądowa i historyczna, a także społeczno-polityczna i ekologiczna.
Kontakt:

 

 

Sekretariat redakcji

  Wiesława Dąbrowska-Macura

(ur. 1966 r.) - sekretarz redakcji „Gościa Niedzielnego”, doktor teologii. W „Gościu Niedzielnym”, pracuje od ponad dwudziestu lat, w większości na stanowisku sekretarza redakcji. W „Gościu Niedzielnym” publikuje artykuły o charakterze popularnym, dotyczące życia Kościoła w Polsce i na świecie, nierzadko o tematyce ekumenicznej. Publikowała m.in.: Studiach i Dokumentach Ekumenicznych, kwartalniku Salvatoris Mater, Summarium i Rocznikach Teologicznych. Trzykrotnie uczestniczyła w organizowanych w Warszawie przez Fundację świętych Cyryla i Metodego Konsultacjach Ekumenicznych, poświęconych relacjom katolicko-zielonoświątkowym. Jest członkiem Rady Parafialnej przy parafii św. Pawła w Rudzie Śląskiej – Nowy Bytom oraz członkiem Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Katowickiej.
Obszar specjalizacji:
ekumenizmem, szczególnie dialog doktrynalny z ruchem zielonoświątkowym i prawosławiem
Kontakt:
wieslawa.dabrowska@gosc.pl

 

  Leszek Śliwa

(ur. 1960) - zastępca sekretarza redakcji „Gościa Niedzielnego”. Prowadzi także stałą rubrykę, w której analizuje malarstwo religijne. Ukończył historię (specjalizacja nauczycielska) oraz kulturoznawstwo (specjalizacja filmoznawcza) na Uniwersytecie Śląskim. Przez rok uczył historii w liceum. Przez 10 lat pracował w „Gazecie Wyborczej”, najpierw jako dziennikarz sportowy, a potem jako kierownik działu kultury w oddziale katowickim. W „Gościu Niedzielnym” pracuje od 2002 r. Współautor kilku tomów „Piłkarskiej Encyklopedii Fuji”. Autor książki „Jezus. Opowieść na płótnach wielkich mistrzów” oraz współautor dwóch innych książek poświęconych malarstwu. Żonaty, ma dwoje dzieci, mieszka w Gliwicach.
Obszar specjalizacji:
historia, historia sztuki, dawna broń, film, sport oraz wszystko, co jest związane z Hiszpanią.
Kontakt:
leszek.sliwa@gosc.pl

  Franciszek Kucharczak

(ur. 1962) - zastępca sekretarza redakcji serwisu gosc.pl i tygodnika „Gość Niedzielny”, teolog i historyk Kościoła, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wieloletni redaktor i grafik „Małego Gościa Niedzielnego” (autor m.in. rubryki „Franek fałszerz” i „Mędrzec dyżurny”), obecnie współpracownik tego miesięcznika. Autor „Tabliczki sumienia” – cotygodniowego felietonu publikowanego w „Gościu Niedzielnym”. Autor książki „Tabliczka sumienia”, współautor książki „Bóg lubi tych, którzy walczą ” i książki-wywiadu z Markiem Jurkiem „Dysydent w państwie POPiS”. Żonaty, ojciec dwóch synów, mieszka w Rybniku. Zainteresowania: sztuki plastyczne, turystyka (zwłaszcza rowerowa). Motto: „Jestem tendencyjny – popieram Jezusa”.
Obszar specjalizacji:
Kwestie moralne i teologiczne, komentowanie w optyce chrześcijańskiej spraw wzbudzających kontrowersje, zwłaszcza na obszarze państwo-Kościół, wychowanie dzieci i młodzieży, etyka seksualna. Autor nazywa to teologią stosowaną.
Kontakt:
franciszek.kucharczak@gosc.pl

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
przewiń w dół